Obsah

Richard Vacula
R.V. a křídlo Ant. Petrof

R.V. a křídlo Ant. Petrof
Základní informace
Rodné jméno
Richard Vacula
Přezdívka
Histes
Narození
16. prosince 1988
VítkovSlezsko,
Česká republika
Původ
Hradec nad Moravicí
experiment, folkindie
Povolání
elektrotechnik a hudební skladetel
klavíry a pianina Petrof, klávesy Yamaha, akordeon
Vydavatel
Magazín Postřeh
Web
www.richardvacula.eu
Významný nástroj
mistrovské křídlo Petrof Mistral - Zámek Hradec nad Moravicí

Richard Vacula – student zvukové tvorby FAMU, Inženýr elektroniky-sdělovací techniky VUT v Brně, zaměstnanec Barrandov Studio a.s., účastník neziskových tvůrčích projektů v oblasti hudby, literatury, filmu, vědy a techniky.

Nepatřím k lidem, kteří jsou vidět na jevištích často. Pro svou neprůraznost při prezentaci vlastních uměleckých aktivit.
Ty technické propaguji snad zdařile (filmový archiv, letní kina, elektronické stavebnice a moduly pro bastlíře).

Je asi zřejmé, že jeden člověk tolik činností nemůže ve zdraví přežít, proto děkuji všem, kteří otrokaří a pomáhají za žádné, nebo malé prachy: opravovat kinobus, promítat, nosit filmy a těžké stroje nakřečkované na Barrandově, zajišťovat díly, přepravy, obaly, plakáty… Zadávat zakázky pro naše kulturní počiny, aby úplně nezkrachovaly :-) .

Velké díky za materiální a finanční a uměleckou podporu patří dlouholetým podporovatelům:
Meopta Přerov, Barrandov Studio, Ateliéry Zlín, PETROF, Český rozhlas Vltava, Proglas, stat. město Opava a město Hradec nad Moravicí.

Skladatelská soutěž Gramodeska (Vinyl Future) 2007 – 2012

Jediná hudební soutěž v České a Slovenské republice tohoto druhu. Podstatná je hudební tvorba. Věci kolem, jako například aktuální hudební trendy, komerční směry nebo vizáž autora jde stranou. Své sympatie projektu projevují například Marek Eben, Vít Sázavský, Dáša Voňková a mnozí další. Světově uznávaný hudební skladatel Zdenek Merta, mimochodem jeden z porotců soutěže, svolil uskutečnit natočení rozhovoru jeho pohledu na celý projekt. Více informací, klipy i výstup soutěže – vinylové album, si můžete zdarma stáhnout na www.gramodeska.com. Poslední mezinárodní ročník se uskutečnil v roce 2011 a koncerty nahrál Český rozhlas Vltava. Vzhledem k tomu, že velká vydavatelská impéria ztratila svůj vliv, dialog s ředitelem Českého rozhlasu otevřel dveře mladým tvůrcům a protože gramodesky už dnes nejsou vzácností, ale komerčním hitem, bylo usouzeno, že cíl projektu byl naplněn. Absolventi soutěže se dostali do médií, ba stali se i slavnými (Zrní, Martina Trchová, Beata Bocek, The Roads a mnoho dalších). Na projekt se stabilně dařilo získávat cca 300 000 korun formou peněžních grantů a tutéž sumu i materiálním plněním, převážně ze strany Českého rozhlasu, který akci propagoval, výsledný vinyl i živý koncert natáčel.

Vlastní hudební tvorba

1996 – 1997

První hudební pokusy pocházejí z roku 1996, z doby, kdy autor neměl žádné hudební vzdělání. K dráze hudebního tvůrce jej však dovedla souhra spousty absurdit, které čtenáře zajímají povětšinou nejvíce. Pojďme si je tedy na chvíli vyprávět.
Již v mateřské školce se poznal s Danielem Bendíkem, vnukem akademického malíře, restaurátora Slovanské epopeje a houslisty Vladimíra Terše. Psal se rok 1997 a Dan pozval jednoho dne Richarda, aby si s ním šel hrát na jeho zahradu a ochutnal dědovo výborné hroznové víno. Při trhání těch nejlepších hroznů se otevřely dveře ateliéru a z nich vyšel starý pán. Místo aby vyhuboval, představil se a pozval Richarda do svého domu. Ukázal svou tvorbu, a když na sebe Richard prozradil, že se pokouší hrát na klavír, přesunuli se do ateliéru s klavírem. Vladimír Terš vytáhl své housle, Richard zasedl za klavír a společně si zahráli nějaké ty lidovky. Po chvíli se přesunuli k italským klávesám do obývacího pokoje, kde Richard zahrál své vlastní nápady. Tedy, jeho tenkrát druhou skladbu. Celé setkání skončilo doporučením, že bych měl jít do ZUŠ v Hradci nad Moravicí k panu učiteli Binarovi. (Po deseti letech k sobě Vladimír Terš pozývá jak Richarda Vaculu, tak Miroslava Binara na společné sezení a osobně se zůčastní koncertu prvního ročníku skladatelské soutěže Gramodeska.) Vladimír Terš chtěl nakreslit obal Richardova debutového alba. Mělo se jmenovat Za řeknou dnů a námětem byl mladý pár mající piknik u řeky v době První republiky, přičemž jej sledují děti za křovím. V době příprav alba však pan Terš zemřel. Nikoho jiného, kdo by věrně namaloval takovou situaci z této doby, Richard neznal a z projektu tak sešlo. Debaty o jeho oživení probíhají od začátku roku 2014, obal by měla namalovat Barbora Myslikovjanová, studentka AVU.

1998 – 2008

Osm let pod vedením Miroslava Binara (1998 – 2006)
V roce 1998 se Richard Vacula zúčastnil talentových zkoušek u přísně vyhlížejícího učitele, tehdy 76-letého Miroslava Binara, multiinstrumentalisty, elektrotechnika a především propagátora svobodné výuky hry na keyboard s využitím všech jeho možností – hlavně multistopého nahrávání pro jednodušší realizace skladeb pro více nástrojů. (Uvědomme si, že v té době byla počítačová kompozice v plenkách a takové elektrické klávesy jako první otevíraly možnost jednoduché simulace orchestrů atp). Brzy vzniklo mezi učitelem – žákem zvláštní pouto. Miroslav Binar Richarda považoval za svého nejlepšího žáka, a to i v kontextu celoživotní pedagogické praxe. Richard si nedovolil přípravu odfláknout a snažil se nezklamat důvěru svého učitele. První tři roky hudební školy postupoval enormním tempem. Ale pak se jeho zájem upnul více na elektrotechniku, paradoxně klávesy a jejich elektrická bezcitnost mu lezly na nervy a odmítal na ně hrát doma i v hodinách. Výuka zcela vybočila, nebyla vedena podle osnov, nebyla vedena ani na klávesy. Pouze víkend před nutnou účastí na nějakém koncertě či postupové zkoušce se nacvičilo něco málo, aby se jak učitel, tak žák, vešli do státních norem. Jinak začali usedat za klavír, věnovali se kompozici a zpěvu. V roce 2004 oficiálně vztah učitel – žák skončil. Richard mimo orchestr opustil ZUŠ Hradec nad Moravicí a Miroslav Binar v podstatě dodržel co předesílal. Svou profesní dráhu učitele hudby zakončil jako 82-letý ve stejnou chvíli, neboť jeho poslání bylo splněno. Ze vztahu učitel – žák se stalo přátelství. Mimo útroby ZUŠ se spolu vídali dále. Věnovali se skladbě a novým zvukům a možnostem tehdejších keyboardů. Udržovali styky s profesionály v oboru, ovšem i na doporučení pana Binara se Richard postupem času zcela přeorientoval na klavír. Dostal doporučení přihlásit se k jedné z nejlepších učitelek klavírů (ve středoevropském kontextu), Daně Peškové. Ale než stihl Richard své přání paní Peškové vyslovit, požádala jej sama, jestli by se mohl stát jejím žákem. Miroslav Binar zemřel ve věku 84 let v Krnově, Richardovi odkázal veškeré notové materiály a s nimi související know-how své pedagogické praxe. Nebýt zvukových a technických experimentů s panem Binarem, nedostal bych se asi nikdy na FAMU. Základy zvukové skladby a aranží mi dal právě Miroslav Binar.

Dva roky s Danou Peškovou (2006 – 2008)
Spousta let hry na klávesy bez klavírní průpravy okleští především po dynamické stránce i sebevětší talent. Dana Pešková si dala za cíl naučit Richarda poslouchat svou vlastní hru, zavést do hry dynamiku a cit, usměrnit mnohdy divoké nápady. Zařadila jej rovnou do třetího ročníku druhého stupně. Jako kdyby měl za sebou 10 let výuky na klavír. Od takové autority, jako je Dana Pešková, to byl i docela velký risk, ale jak se později ukázalo, vyplatil se. Po tom, co jakžtakž zdolali hru na klavír, se intenzivně věnovali skladbě a jejich úsilí nakonec vedlo až k přijetí na obor Muzikologie Univerzity Paleckého v Olomouci. Přestože se Richard na zkoušky vůbec nepřipravil, dodnes neumí pořádně noty a z dějin hudby neví lautr nic. Po roce studia a nutnosti přepisovat noty z 9. století jsem se na UPOL vykašlal. Pod vedením Dany Peškové získal Richard Vacula odvahu jít se svou tvorbou také před publikum. První vlastní koncert se konal v Ostravě roku 2006 pod jménem Být prachem, Makretka! Základní umělecké vzdělání ukončuje absolvenstkým koncertem dne 25. června 2008 v Minoritském klášteře Opava. Miroslav Binar se jej bohužel nedožil – zemřel o dva měsíce dříve na následky těžké nemoci, kterou před svým žákem utajil. Veškeré notové materiály, hudební školy i pedagogické postupy v oblasti výuky na klávesové nástroje nadále uchovává Richard Vacula.

2008 – 2010

Nevydané debutové album Black Tangerine

Richardovým dlouhodobým snem bylo vydat své vlastní album. Myslel si, že je středem vesmíru a jeho hudba je prostě dobrá. Dáša Voňková povzbudila na jaře roku 2009 Richarda Vaculu k tomu, aby se hudbě věnoval více, z čehož plynula i příprava alba Black Tangerine. Obal ztvárnila tehdy 19-ti letá Barbora Myslikovjanová z Frenštátu pod Radhoštěm. Přezdívá si Black Tangerine a vzhledem k tomu, že páteřní skladba alba je věnována jí, album dostalo právě takový název. Na koncert v roce 2010 s Dášou Voňkovou však Barbora nedorazila a Richard ztratil chuť celý projekt dodělat – a taky na něj od onoho koncertu nešáhl, nedonahrál zpěvy a ani jej nevydal. Druhou stranu obalu dostal od Barči v Praze v roce 2011. Výstava Barbory leží dodnes u něj doma – dodnes znamená do roku 2012. Dodnes znamená do roku 2014.

2011

Spolupráce s Melis Soyaslan

Do Richardova projektu Gramodeska se přihlásila tehdy 17-letá Melis Soyaslan a o prádzninách spolu nahráli kratičké album, které chystají vydat na singl gramofonové desce. Ukázky z nahrávání naleznete v audioarchivu.

Protože Richard slíbil Barči, že jednou jí zhudbní její poezii, v roce 2011 tak učinil s básněmi Leporelo a Kolej. Výsledek naleznete opět v audioarchivu jako cyklus Leporelo.

2012

Album LEPORELO

Neuvěřitelné se stalo skutečností ke konci roku 2012. Za přispění města Hradec nad Moravicí, GZ Media a PETROF vydávají Richard Vacula a Barbora Myslikovjanová malou gramofonovou desku – LEPORELO. O projektu si můžete přečíst na adrese:
www.postreh.com/leporelo

Hudební ukázky

Madeira experimentální hra na klavírakordeon
Věčné hodiny, Světlo živý záznam z koncertu soutěže Gramodeska 2008 (zámek Hradec nad Moravicí)
Vrabčáci živý záznam z koncertu soutěže Gramodeska 2008 (Minoritský klášter Opava, festival Bezručova Opava)
Za řekou dnů zpěv Zuzka Pastyříková a Richardův dvorní textař, David Bátor (Kulturní centrum Poruba 2007)

Spolupráce se společností PETROF

Richard Vacula in PETROF

Richard je propagátorem klavírů Petrof. Nikoli proto, že by byl zaměstnancem této společnosti, ale z důvodu, že jejich nejnovější klavíry jsou jednoduše nádherné po stránce designu, zvuku i pocitu při hře. Richard se již od roku 2005 specializuje na věrný audiozáznam klavírů a pianin, což vyústilo až v návštěvu samotné firmy PETROF v Hradci Králové a natočení živého videoklipu (včetně audiostopy) z prostředí továrny a přehrávací místnosti. Richard v poslední době mnohé překvapil (a první kladné ohlasy přišly právě z Petrofu) svou vlastní experimentální technikou hry na klavír, kterou uplatnil v klipu Madeira. I hudebně vzdělaní lidé nechtějí věřit, že takový zvuk s hraní si s tónem lze z klavíru vyloudit.

Mimo sponzorství a mediální podpory soutěže Gramodeska se PETROF chystá podpořit také připravované debutové album Richarda Vaculy, Black Tangerine.

Na vlnách aneb v rozhlasovém etheru

Český rozhlas Ostrava byl vůbec prvním rádiem, které se odvážilo odvysílat Richardovu tvorbu a rovněž jej pozvat do živého dopoledního vysílání. Ovšem, vzhledem k tomu, že hudbou se skutečně zaobírá Český rozhlas Vltava, tak od února 2008 Richard spolupracuje především s Vltavou a v srpnu 2008 se mu dokonce podařilo zajistit profesionální nahrávání ve studiu A Českého rozhlasu pro finalisty skladatelské soutěže Gramodeska. Nutno podotknout, že nebýt vstřícnosti Ivany Radechovské, ale i celé stanice Vltava, tak by takovou zkušenost mladým autorům jistě nebyl schopen zařídit…

Veronika Wildová a hudební režisér Milan Wolf debatují o tom, co je třeba zlepšit při dalším pokusu záznamu skladby Den v dešti

Další vstřícnou a otevřenou stanicí je Radio Proglas, kde je Richard Vacula mezi dvaceti nejhranějšími autory. 24. října 2009 byla jeho miniatura Vážka zařazena do 680. kola hitparády Kolem se toč.

Diskografie

Vinylová budoucnost mladých autorů hudby : album skladatelské soutěže Gramodeska 2007 – skladby Svět, Přelet plachetnice, Plavba sněhovou tmou (magazín Postřeh, LP 33ot/min, obal Marta Zechová, mastering, recording & sleeve-note Richard Vacula, vydal GZ Digital Media, a.s. – 1000ks 30.11.2007) FREE DOWNLOAD

Vinylová budoucnost

Vinylová budoucnost : album 2. ročníku skladatelské soutěže Gramodeska – skladby Vážka, Obraz, Věčné hodiny (magazín Postřeh, CD/2xLP 33ot/min, obal Marta Zechová, mastering & sleeve-note Richard Vacula, Recording Český rozhlas Vltava & Richard Vacula, vydal GZ Digital Media, a.s. – 1000ks CD 11.2008, 500ks LP 2.2009) FREE DOWNLOAD

Vinylová budoucnost mladých autorů
Gramodeska 2011: album 3. ročníku celoevropské skladatelské soutěže Gramodeska – skladba Clouds s Melis Soyaslan

Elektrotechnika

Richard Vacula vede od roku 2005 vývoj vlastní řady elektronických stavebnic, pomáhajících především při výuce na středních technických školách,
v elektrotechnických kroužcích a soutěžích. Vývoj je na profesionální úrovni díky zázemí, které poskytuje společnost Tipa, spol. s r.o. Richard Vacula se v celostátním měřítku proslavil populární konstrukcí Digitronové hodiny, publikovanou v nejčtenějším elektrotechnickém časopise Praktická elektronika. Díky absolutní svobodě při vývoji často vznikají věci zcela nové a nikým do té doby nevyzkoušené, což by bez odvážného vedení jakékoli firmy nemohlo být možné. Jednou ze zvláštností je i volné šíření všech dokumentací včetně návrhů obrazců plošných spojů, navzdory tomu, že konkurence potom neváhá prodávat kvalitativně horší kopie za vyšší ceny.

Digitronové hodiny

Stavebnice, moduly TIPA

Veškerá zapojení vyvinutá pod vedením Richarda Vaculy si lze procházet online na http://stavebnice.tipa.eu

Úspěchy v elektrotechnických soutěžích

9. místo – Mistrovství České republiky dětí a mládeže v radioelektronice Plzeň 2003
2. místo – Mistrovství České republiky dětí a mládeže v radioelektronice České Budějovice 2004
2. místo – Mistrovství České republiky dětí a mládeže v radioelektronice Olomouc 2006
2. místo – Mistrovství České republiky dětí a mládeže v radioelektronice Opava 2007
2. místo – Napájení sluncem VŠB Ostrava 2006
3. místo – Krajské kolo SOČ 2007, obhajoba Generátoru pulsů 0.2Hz – 200kHz s vestavěným mikroprocesorovým čítačem.
3. místo – Krajské kolo SOČ 2008, obhajoba digitronových hodin

Publikace v časopise Praktická elektronika

SMD miniaturní bezdrátový mikrofon – VKV (FM) 12/2006 – spoluautor Vratislav Michal
Echo 30. Mistrovství ČR dětí a mládeže v radioelektronice 8/2007 – spoluautorka Marta Zechová (fotografie)
Funkční generátor 0,2Hz – 200kHz s mikroprocesorovým měřičem frekvence 9/2007 – spoluautor Michal Jahelka
Digitronové hodiny 8/2009
Digitální hodiny CMOS s velkými displeji LED 12/2009 – spoluautor Martin Smolka
Předzesilovač pro gramofon s magnetodynamickou přenoskou 02/2010 – spoluautor Petr Jeníček
Digitální metronom s červeným LCD displejem 08/2010 – autor Jiří sliž, korektury zapojení a návodu, fotografie Richard Vacula
Spektrální analyzátor – 8-mi pásmový indikátor vybuzení 2011
PWM výkonový regulátor výkonu 01/2012 – Josef Bucňák a Richard Vacula

Literatura

V literárních kruzích je Richard Vacula znám jako autor povídek se zvláštním vtipem, využíváním neobvyklých slov i větných staveb. Jeho tvorba se čte lehce, disponuje až neuvěřitelně přirozenými, přitom zcela fiktivními dialogy, které často převažují nad popisnou stránkou. Příběhy nesou často motivy železnice, odlesků oken, nočních měst… Poezii se věnuje pouze okrajově a případně občas napíše text pro svou hudbu. Poslední dobou věnuje svůj literární talent spíše do sepisování grantů a oslovování potenciálních partnerů. Od roku 2005 vede studentský magazín Postřeh, který do programu archivace příštím generacím (webarchiv) zařadilaNárodní knihovna České republiky.

Ukázky

Próza

Sbírka Cesta Ze školy
Škoda 14T zážitky z tramvají 14T
Účtenka na nedopitou bábovku fiktivní cesta vlakem z Brna do Ostravy
Poetická hospůdka Maturitní práce na téma: Hudba nelze vyjádřit slovy

Poezie

Dítě s šálou
Popeláři hází koš propíchnutým baskeťákem

Soutěžní úspěchy

Richard se neprezentuje jako milovník literárních soutěží, ani literárních srazů. Proto jednou za čas pošle svá díla pouze do soutěží, které organizují redaktoři mateřského magazínu Postřeh:
The Story 2006 of Postřeh – 3. místo – povídka Zpívej
The Story 2007 of Postřeh – 2. místo – povídka Plav
Nejkrásnější dárek (Postřeh) – 1. místo – povídka Škoda 14T

Knižní publikace

…per litteras sborník prozaických textů autorů studentského magazínu Postřeh - Povídka Zpívej, financováno z programu Mládež v akci EU.

Externí odkazy